Teraz matura – jak licealiści przygotowują się do matury

Matura zbliża się wielkimi krokami. Praktycznie już za chwilę uczniowie będą podchodzić do pierwszych egzaminów dojrzałości. W tych ostatnich dniach każdy ma swój sposób na naukę, utrwalanie wiadomości bądź też totalny odpoczynek, jeśli przez wiele tygodni trwały intensywne przygotowania.

Sposoby na przygotowania do matury

Przygotowania do matury tak naprawdę trwają przez całe 3 lata liceum bądź też 4 lata nauki w szkołach zawodowych i technikach. Już wybierając szkołę, jak i konkretny profil uczniowie wstępnie nastawiają się na przedmioty, które będą obierać do zdawania podczas egzaminu dojrzałości. Im dalej w czas, tym więcej nauki. Zadań i obowiązków, które mają doprowadzić do pomyślnego zdania oraz wyników pozwalających na dostanie się, na jedną z wybranych uczelni.

Każdy uczeń ma swój sposób na przygotowanie się do matury. Metody uzależnione są od tego czy jesteśmy wzrokowcami, czy też wolimy słuchać, a może również oglądać. Jakie szanse dają jednak dostępne publikacje i podręczniki? Duże, jeśli weźmiemy do ręki coś na wysokim poziomie, jak zestawy od teraz matura.

Kolorowe i wyraźnie

Część uczniów wybiera zwyczajne, kolorowe zakreślacze oraz małe karteczki samoprzylepne. W ten sposób można zaznaczyć najważniejsze zdania. Odróżnić poszczególne elementy tematyczne od siebie. Do tego przywieszona gdzieś na wysokości wzroku karteczka na przykład z nazwą substancji chemicznej, którą trudno nam zapamiętać, pozwala łatwiej przyswoić tę wiedzę. Inni jednak wolą czytać wielokrotnie dany materiał, powtarzać go, mówiąc kolokwialnie, do upadłego. Jeszcze inni nie będą gustować w kolorowych zakreślaczach, które spowodują, że prędzej dostaną oczopląsu, aniżeli uda im się coś zapamiętać. Czasami pomocne bywają audiobooki, dzięki którym można na swój sposób odprężyć się, słuchając danego materiału. Sprawdza się to przede wszystkim, w przypadku nauki języków obcych. Jeśli do tego takie kursy do słuchania są dobrze skorelowane z materiałem zawartym w książce, nauka staje się jeszcze bardziej efektywną.

Na ostatnią chwilę

Nauka na ostatnią chwilę pod względem organizacyjnym, jest najgorszym rozwiązaniem. Trudno się skupić, gdy czas goni, materiału jest mnóstwo i do tego, z różnych przedmiotów. Niektórzy maturzyści lepiej jednak radzą sobie wtedy, gdy ciąży na nich presja czasu. Choć wiadome jest, że materiał wcześniej opanowany, a później jedynie powtarzany utrwala się na znacznie dłużej. Przygotowania do matury mogą się zatem odbywać praktycznie w dowolny sposób. Każdy znajdzie ten, dzięki któremu szybciej i efektywniej wpoi sobie niezbędny materiał. Czy to ucząc się samodzielnie, czy też może wybierając naukę w grupie, gdzie każdy dołoży swoje przysłowiowe pięć groszy i łatwiej się zapamięta nawet to, co do tej pory sprawiało trudności.